Jste zde

Domů

Logo akce Praha slaví 125 let KČT

Čeští turisté oslavili 125 let KČT

pátek 30. srpna – neděle 1. září 2013

Ve dnech 30. srpna až 1. září 2013 proběhly v Praze za slunečného počasí oslavy založení Klubu českých turistů pod názvem „Praha slaví 125 let KČT“. Právě před 125 lety pánové František Čížek, Vilém Kurz a arch. Vratislav Pasovský oslovili českého buditele a vlastence Vojtu Náprstka s myšlenkou na založení turistického spolku s celostátní působností. Slovo dalo slovo a 11.června 1888 byl založen Klub českých turistů.

Oslavy tohoto výročí, připravené původně na červen 2013, musely být odloženy kvůli povodním, ale rozhodně to neubralo na významu ani na průběhu oslav.

Třídenní „maratón“ turistických akcí byl určen pro širokou veřejnost a konal se na území celého hl. města. Na pátek a sobotu byly připraveny pro účastníky všech věkových kategorií pěší trasy a cyklotrasy včetně tras kočárkových a bezbariérových a návštěva pražských kulturních památek. Součástí byl i tradiční pochod k výročí otevření Petřínské rozhledny a razítkovací soutěž „Štemplmánie aneb razítka po celé Praze“ s pokusem o vytvoření českého rekordu v počtu nasbíraných razítek během jedné akce.

30 razítek bylo umístěno v památkových objektech nebo muzeích po celé Praze, kam měli účastníci většinou vstup zdarma nebo se slevou. Další tři razítka byla bonusová a uděloval je „Lvíček Turisťáček“ v určenou dobu  na místech, která se získala rozluštěním hádanky. Nad rámec připraveného programu někteří shlédli operu Prodaná nevěsta u příležitosti 100. výročí přírodního divadla v Divoké Šárce a ostravští tomíci navštívili fotbalové derby Baník – Sparta.

V pátek přivítali účastníky na zahajovacím večeru v Národním zemědělském muzeu na Letné čestný předseda KČT Ing. Jan Havelka, místopředseda KČT Ing. Jaroslav Šlechta, předseda KČT Praha Ing. Ivan Press a za organizační štáb Ing.Jaroslav Krejzlík. K poslechu a zábavě hrála jazzová skupina M.Šmause.

V sobotu se konal společenský večer v Národním technickém muzeu, kdy účastníci zažili nevšední prohlídku expozice velké dopravní haly, při které jim hrála skupina Kantoři.

V neděli, po nočním výstupu na Petřínskou rozhlednu (a to byla jediná část programu, kdy zapršelo) následoval závěrečný Piknik v Botanické zahradě v Troji. Tam se vydalo po 10 hvězdicových trasách 516 pěších turistů, dále 12 cykloturistů, 66 vodáků plulo po Vltavě z Braníka na Štvanici a 5 odvážných běželo 10 km z Náprstkova muzea do Troje na Piknik. Zde za nádherného slunečného počasí proběhlo vyhlášení výsledků a kulturní program v režii Folklorního sdružení ČR. Bylo nasbíráno 2243 razítek a nejpilnějším sběračem byl místopředseda Ing. Ján Babnič. O spokojenost účastníků se staral tým 36 pořadatelů. Vyvrcholením programu byl folklorní soubor Hailander z Nizozemí a zejména pak folklorní soubor Queretaro z Mexika, který udělal krásnou tečku za celými oslavami. Směle tak můžeme tvrdit, že 125 let KČT oslavila nejen Praha či Česká republika, ale také Nizozemí a Mexiko, takže vlastně celý svět.

Ing. Ivan Press
Předseda KČT Praha


Partneři oslav

Botanická zahrada hl. m. Prahy  Plzeňský prazdroj   Trodat 

Národní zemědělské muzeum  Muzeum hlavního města Prahy    Hlavní město Praha

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy